Elitserien Speedway

Speedway Elitserien 2020 (Bauhausligan)

Elitserien i speedway 2020 är avgjort efter ett fint slutspel! Tre stora regelförändringar hade antagits av Svemo, en hel del förare bytte lag och nya stjärnor hade värvats från utlandet. Och inte minst kom corona in som en joker i leken…

På den här sidan hittar du det mesta värt att veta om Sveriges bästa speedwayliga;

En stor nyhet inför i år var att Smederna, som lyckades ta SM-guldet till Eskilstuna för tredje året i rad 2019, valde att stå över säsongen på grund av förutsättningarna som gäller under coronapandemin.

Mer om det och de nya reglerna för Elitserien lite längre ner.

Vill du gå direkt till texten om finalen hittar du den här.

Gå till erbjudandet från Teknikens Värld »

Nyhetsbrev om speedway

Gillar du speedway? Vill du ha nyheter direkt i inkorgen?

Missa inte vårt nyhetsbrev, det är helt gratis!

Tips: Teckna C More här för att se Elitserien i TV »

NordicBet Logo 480 x 270 Få 100 kr extra
Specialodds på Elitserien
NordicBet erbjuder många olika odds på speedway. Just nu ger de 100 kr i välkomstbonus.
Betsafe Logo 480 x 270 100 kr i bonus
Motorodds i mängder
Gillar du motorsport? Betsafe ger 100 kronor i bonus till dig som öppnar nytt konto.

OBS! Spel är för dig 18 år eller äldre. Regler och villkor gäller. Besök stodlinjen.se om du inte kan kontrollera ditt spelande. Erbjudanden från spelbolag gäller nya spelare från 1 juli 2020 och framåt. Välkomsterbjudande är giltigt i 60 dagar och minsta insättning är vanligtvis 100 kronor. Ta alltid del av fullständiga regler och villkor (LeoVegas T&C, Betsafe T&C), NordicBet T&C)) innan du börjar spela.

Corona förändrar Elitserien 2020

I slutet av april meddelande de svenska elitklubbarnas samarbetsorganisation Elitspeedway Sverige (ESS) att de kan starta ligan med tre veckors varsel.

Den 29 juni kom besked gällande såväl körschema och regler för Elitserien i speedway 2020 (även kallad Bauhausligan).

– Vi är väldigt nöjda med den lösning vi nått fram till för de åtta klubbar som utgör årets serie och ser fram emot en spännande säsong, säger ESS vice ordförande och medieansvariga Mikael Holmstrand.

Specialregler i år

Regelmässigt kommer den här säsongen innebära matcher med anpassade regler:

  • Sex förare i varje lag (istället för sju som är brukligt)
  • Lagen kommer få större möjligheter att förändra sina trupper under säsongen
  • Serien kommer att köras som en enkelserie plus en extra ”derbyomgång”
  • Derbyomgången körs för att alla lag ska få lika många hemma- och bortamatcher i grundserien
  • Efter grundserien följer slutspel med kvartsfinal, semifinal och final.
  • Alla lag går till slutspel.
  • Sju transferkort kan användas tills tre fjärdedelar av grundserien är genomförd.
Förutsättningar Elitserien Speedway 2020
Förutsättningar Elitserien Speedway 2020.

Spelschema och resultat

Här följer först resultat från säsongens matcher, därefter en färsk tabell samt efter den de återstående matcherna så som de är schemalagda.

Sidan uppdateras löpande, så titta in regelbundet för att få senaste nytt.

Matcher 11 augusti

HemmalagBortalagResultat
Lejonen Masarna
58-32
VetlandaDackarna46-44
IndianernaRospiggarna41-49
PiraternaVästervik53-37

Matcher 13 augusti

HemmalagBortalagResultat
MasarnaIndianerna51-39
VästervikLejonen40-50
RospiggarnaVetlanda49-41
DackarnaPiraterna55-34

Matcher 18 augusti

HemmalagBortalagResultat
DackarnaIndianerna48-42
VästervikVetlanda51-39
LejonenRospiggarna50-40
PiraternaMasarna 43-47

Matcher 20 augusti

HemmalagBortalagResultat
Indianerna (odds 3.10)Lejonen (odds 1.40) 47-43 (Inför-artikel)
Masarna (odds 1.95)Dackarna (odds 1.95) 45-45
Vetlanda (odds 1.05)Piraterna (odds 10.0) 55-34
Rospiggarna (odds 1.17)Västervik (odds 5.50) 49-41

Matcher 25 augusti

HemmalagBortalagResultat
Indianerna (odds 2.55)Västervik (odds 1.60) 44-46
Dackarna (odds 1.80)Lejonen (odds 2.15) 40-50
Piraterna (odds 1.72)Rospiggarna (odds 2.25) 43-47 (Inför-artikel)
Masarna (odds 1.10)Vetlanda (odds 8.00) 45-45

Matcher 1 september

HemmalagBortalagResultat
VästervikMasarna47-43
RospiggarnaDackarna57-33 
VetlandaIndianerna46-44 (Inför-artikel)
LejonenPiraterna61-29

Matcher 8 september

HemmalagBortalagResultat
LejonenVetlanda59-31 (Inför-artikel)
MasarnaRospiggarna46-44
PiraternaIndianerna40-50
DackarnaVästervik49-41

Matcher 15 september

HemmalagBortalagResultat
VästervikDackarna41-49
VetlandaLejonen55-35
RospiggarnaMasarna45-45
IndianernaPiraterna63-27

Tabell

LagPoäng+/-
1. Lejonen12406-314
2. Rospiggarna11380-340
3. Dackarna9363-356
4. Vetlanda9358-361
5. Masarna9354-366
6. Indianerna6370-350
7. Västervik6344-376
8. Piraterna2303-415
Tabellen: Resultat grundserien 2020.

Slutspel och lottning

Kvartsfinaler

Årets kvartsfinaler i Elitserien spelas över två matcher.

Den första omgången är tisdag 22 september och returen körs onsdag 23 september.

  • Piraterna-Lejonen (31-59, 30-60 = 61-119)
  • Västervik-Rospiggarna (46-44, 53-37 = 99-81)
  • Indianerna-Dackarna (53-36, 51-39 = 105-75)
  • Masarna-Vetlanda (61-29, 41-49 = 102-78)

Semifinaler

Årets semifinaler är en uppgörelse mellan Västervik mot Indianerna och Lejonen mot Masarna.

Semifinalerna körs i dubbelmöten.

  • 29 september: Lejonen – Masarna 50-40
  • 29 september: Västervik – Indianerna 41-49
  • 1 oktober: Masarna – Lejonen 59-31
  • 1 oktober: Indianerna – Västervik 59-31

Final

Finalen i Elitserien 2020 var planerad till 6-7 oktober, men på grund av ihållande regn har den första finalmatchen flyttats fram.

Finalen körs nu onsdag-torsdag istället för tisdag-onsdag.

Masarna börjar därmed hemma och Indianerna får hemmaplan den andra matchen, istället för tvärtom.

”Banan är kanonfin egentligen, men det slutar aldrig regna”, berättade Svemo-domare Krister Gardell i C More.

Den första finalmatchen vanns av Masarna med 47-43 efter en mycket jämn kväll rakt igenom. Hemmalaget avgjorde med en fem-etta i det sista heatet.

Indianerna tappar Max Fricke till torsdagens tävling då han reser till Polen för race i polska ligan under helgen.

”Vi är många som inte kommer upp i nivå idag, så med tanke på det är det ett bra resultat”, berättade Peter Johansson, lagledare för Indianerna i C More-sändningen.

”Bjerre hade det superstruligt, bytte cykel och sen började det hända nåt. Det är otroligt viktigt att komma vidare så med en heatseager inför morgondagen.”

”Det är många som gör att det blir bra, ingen enskild förare. Det är samarbetet, det är ett kollektiv som hänger ihop och gjort den här säsongen.”

”Fyra poäng, det ska vi ikapp”, avslutade Peter Johansson till C More.

Även Stefan Bäckström, lagledare för Masarna, intervjuades efter den första finalmatchen på onsdagskvällen.

”Jag tycker mest synd om grabbarna. Båda lagen är bra med förare som är duktiga tekniskt sett. Hade det varit en bana som fått vara torr hade vi fått se speedway i världsklass.

”Nu blir det mer hjärnornas kamp med inställningar och så, men på nåt vis lyckas vi rädda hedern. Vi är obesegrade här i år.”

På frågan om hur han resonerar med att förare tvingas prioritera den polska ligan före Elitserien svarade han kort och gott:

”Man åker med det lag man har. Vi vet förutsättningarna den här speciella säsongen. Nu hoppas vi bara det inte regnar i morgon så det blir bra speedway”, avslutade Stefan Bäckström efter den första finalmatchen.

Resultat SM-final 2020

  • 7 oktober: Masarna – Indianerna: 47-43
  • 8 oktober: Indianerna – Masarna: 39-51

Läs artikeln här: Masarna svenska mästare 2020

Elitserien och slutspelet sändes i C More Play.

Antonio Lindbäck Masarna
Antonio Lindbäck fick sitt efterlängtade lag-guld.

Vill du testa att tippa på finalmatcherna? LeoVegas » har odds på Elitserien i speedway för den som vill testa sina kunskaper.

Oddsen på matcherna släpps samma dag som matcherna går av stapeln, oftast kring lunchtid.

Passa på att bli medlem nu för att vara redo till nästa omgång – eller varför inte till kommande Speedway GP-tävlingar?

Klubbar

Åtta klubbar gör upp om SM-guldet 2020.

Smederna har valt att avstå årets säsong då man anser att klubben inte får ihop ekonomin utan publikintäkter.

NamnStad
DackarnaMålilla
IndianernaKumla
LejonenGislaved
MasarnaAvesta
PiraternaMotala
RospiggarnaHallstavik
SmedernaEskilstuna
VetlandaVetlanda
VästervikVästervik

Föreningarna har fått stöd för publikbortfall

Speedwayklubbarna har fått ett bidrag på 560 000 kronor från Riksidrottsförbundet.

– Vi är såklart glada över detta stöd som skapar en grundtrygghet för klubbarna, men det har inte varit avgörande för att vi ska kunna komma till start. Vi känner alla att det förpliktigar att vara en del av högsta serien i en idrott.

– Vi har ett TV-avtal med C More som är bra för sporten och vi har ett ansvar mot supportrar och sponsorer. Men inte minst också ett ansvar mot våra förare och då främst de svenska som måste få möjlighet att åka och få intäkter för att kunna fortsätta sin verksamhet.

– Klubbarna har visat en fantastisk samarbetsvilja och vi är stolta över att ha hittat gemensamma lösningar detta speciella år, avslutar Mikael Holmstrand.

Förare i varje lag

På grund av coronapandemin är det oklart vilka utländska förare som kan ansluta till respektive klubb, men vad vi vet är att de flesta klubbarna är mer eller mindre klara med sina trupper.

Ursprungsreglerna sa att att klubbarna får ha max 8 st förare med poängsnitt över 0.500. Utöver dessa får laget fylla på med förare som har under 0.500 i snitt.

Nedanstående lista fylls på löpande och den senaste uppdateringen skedde i slutet av våren 2020.

Observera att coronapandemin påverkat både säsongens upplägg, regler och förartrupperna. Nedan info kan därför vara inaktuell, men vi uppdaterar så fort vi vet mer.

Dackarna Speedway - ett lag i Elitserien

Dackarna

Lag 2020:

  1. Frederik Jakobsen
  2. Hans Andersen (K)
  3. Joel Kling
  4. Jacob Thorssell
  5. Oliver Berntzon
  6. Avon Van Dyck
  7. Theo Johansson

Ursprungsplan (innan corona):

  • Maciej Janowski
  • Patryk Dudek
  • Jacob Thorsell
  • Joel Kling
  • Frederik Jacobsen
  • Oliver Berntzon
  • Luke Becker
  • Kevin Wölbert
  • Avon van Dyck
  • Theo Johansson
Indianerna - ett speedwaylag i Elitserien

Indianerna

Lag 2020:

  1. Christoffer Selvin
  2. Pontus Aspgren
  3. Ludvig Lindgren
  4. Joel Andersson
  5. Jonas Jeppesen
  6. Jonatan Grahn
  7. Gustav Grahn
  8. Niels-Kristian Iversen
  9. Ludvig Selvin
  10. Max Fricke

Ursprungsplan (innan corona):

  • Max Fricke
  • Mikkel Michelsen
  • Pawel Miesiac
  • Jonas Jeppesen
  • Kenneth Bjerre
  • Chris Holder
  • Ludvig Lindgren
  • Christoffer Selvin
  • Joel Andersson
  • Gustav Grahn
Lejonen - ett lag i Elitserien i speedway

Lejonen

Lag 2020:

  1. Rohan Tungate
  2. Adrian Gala
  3. Mathias Thörnblom (K)
  4. Linus Eklöf
  5. Rene Bach
  6. Maximilian Bogdanowicz
  7. Casper Henriksson

Ursprungsplan (innan corona):

  • Mateusz Szczepaniak
  • Tobiasz Musielak
  • Robert Lambert
  • Adrian Gala
  • Maksym Drabik
  • Jaroslaw Hampel
  • Krzysztof Kasprzak
  • Kacper Woryna
  • Mathias Thörnblom
  • William Björling
  • Maksymilian Bogdanowicz
  • Casper Henriksson
  • Timo Lahti
  • David Ruud

Visste du att Lejonen är en av landets mest anrika speedwayklubbar? Läs mer om föreningen på vår klubbsida: Lejonen Speedway

Masarna - ett lag i Elitserien i speedway

Masarna

Lag 2020:

  1. Antonio Lindbäck
  2. Alexander Liljekvist
  3. Kim Nilsson
  4. David Bellego
  5. Dimitri Bergé
  6. Philip Hellström-Bängs
  7. Aleks Lundquist

Ursprungsplan (innan corona):

  • David Bellego
  • Oskar Fajfer
  • Kim Nilsson
  • Philip Hellström-Bängs
  • Antonio Lindbäck
  • Rohan Tungate
  • Dimtri Bergé
  • Vadim Tarasenko
  • Alexander Liljekvist
  • Aleks Lundquist
  • Martin Smolinski
Piraterna är ett lag i Elitserien i speedway

Piraterna

Lag 2020:

  • Peter Kildemand
  • Henrik Bergström
  • Jonas Seifert-Salk
  • Jonas Davidsson
  • Adam Ellis
  • Joel Larsson
  • Rasmus Broberg

Ursprungsplan (innan corona):

  • Pawel Przedpelski
  • Henrik Bergström
  • Andrej Karpov
  • Peter Kildemand
  • Daniel Davidsson
  • Jonas Davidsson
  • Tomasz Gapinski
  • Josh Grajczonek
  • Andrej Karpov
  • Joel Larsson
  • Grzegorz Walasek
Rospiggarna speedway - ett lag i Elitserien

Rospiggarna

Lag 2020:

  1. Rasmus Jensen (K)
  2. Kenneth Hansen
  3. Tomas H Jonasson
  4. Kai Huckenbeck
  5. Timo Lahti
  6. Daniel Henderson
  7. Emil Millberg

Ursprungsplan (innan corona):

  • Nicki Pedersen
  • Tomas H Jonasson
  • Rasmus Jensen
  • Daniel Bewley
  • Andrey Kudriashov
  • Ryan Douglas
  • Daniel Henderson
  • Kai Huckenbeck
  • Jason Jörgensen
  • Adrian Miedzinski
  • Emil Millberg
  • Andreas Westlund
Smederna - ett lag i Elitserien i Speedway

Smederna

Ursprungsplan 2020 (innan corona):

  • Gleb Chugunov
  • Andzejs Lebedevs
  • Pontus Aspgren
  • Michael Jepsen Jensen
  • Johannes Stark
  • Linus Eklöf
  • Daniel Kaczmarek
  • Niels-Kristian Iversen
  • Aleksandr Loktaev
  • Max Belsing
  • Albin Born
  • Rasmus Broberg
  • Alexander Jacobsson Sundkvist
  • Krystian Pieszczek

Visste du att Smederna har rötterna i Nyköping? Läs mer om föreningen på vår klubbsida: Eskilstuna Smederna

Vetlanda speedway i Elitserien

Vetlanda

Lag 2020:

  1. Peter Ljung
  2. Victor Palovaara
  3. Brady Kurtz
  4. Filip Hjelmland
  5. Andreas Lyager
  6. Alexander Woentin
  7. Johan Jensen
  8. Maximilian Belsing
  9. Marcin Nowak

Ursprungsplan (innan corona):

  • Bartosz Zmarzlik
  • Dominik Kubera
  • Peter Ljung
  • Brady Kurtz
  • Szymon Wozniak
  • Victor Palovaara
  • Andreas Lyager
  • Filip Hjelmland
  • Alexander Woentin
  • Johan Jensen
  • Jonathan Ejnermark
  • Jörn Pöker
Västervik speedway i Elitserien

Västervik

Lag 2020:

  1. Sam Masters
  2. Noel Wahlqvist
  3. Linus Sundström
  4. Mads Hansen
  5. Mikkel Bech
  6. Anton Karlsson
  7. John Lindman

Ursprungsplan (innan corona):

  • Bartek Smektala
  • Jack Holder
  • Anton Karlsson
  • Noel Wahlquist
  • Krzysztof Buczkowski
  • Jason Doyle
  • Linus Sundström
  • Viktor Kulakov
  • Anders Thomsen
  • Mads Hansen
  • John Lindman
  • Philip Olofsson
  • Ricky Kling
  • Alex Johansson

TV-kanal och streaming

C More storsatsar på Elitserien i speedway 2020 och planerade att sända alla 82 matcher i sina kanaler. Även nu efter corona kommer kanalen att sända serie och slutspel.

– Vi är givetvis mycket nöjda att kunna addera ytterligare en av Sveriges mest populära ligor till vårt erbjudande. Elitserien hör hemma i en kanal där den kan nå en bred publik, säger Johan Cederqvist, kanalchef sportkanaler på C More och TV4.

Två matcher per omgång (tisdag och torsdag) var planerat att vara huvudmatcher och sändas i Sportkanalen.

Gå till C More här »

C More sänder Elitserien i speedway både i TV och som stream.
C More sänder samtliga 82 matcher från Elitserien 2020.

Regler och upplägg

De ursprungliga reglerna för Elitserien i speedway 2020 fastställdes på ett förbundsmöte hos Svemo 8 oktober 2019.

I korthet antogs följande upplägg, vilket med andra ord beslutades före coronavirusets spridning:

  • Elitserien i speedway består säsongen 2020 av 9 lag. Grundserien består av 16 matcher för varje lag, där lagen möter varandra en gång på bortaplan och en gång på hemmaplan.
  • Varje trupp får bestå av max 8 förare med ett ingångssnitt på över 0.500. Taksnittet är satt till 10.250 och golvsnittet 8.500. Inga gästförare är tillåtna.
  • Transferfönstren ersätts med tre transferkort per lag. Transferkorten kan börja användas efter lagets två första seriematcher för säsongen. Korten upphör sedan att gälla när laget har kört tre fjärdedelar (75%) av sina matcher i grundserien.
  • Körschemat är detsamma som 2019, med den skillnaden att det är möjligt att använda en så kallad ”taktisk reserv” till och med heat 14 (istället för heat 13 som tidigare).
  • 2020 är den sista säsongen där Elitserien i speedway är stängd enligt nuvarande överenskommelse.

Det är rimligt att tro att oavanstående regler gäller för säsongen 2021, med hänsyn till att säsongen 2020 fått anpassade regler på grund av corona.

Historik

Sedan 1982 är Elitserien i speedway den högsta serienivån för speedway i Sverige. Ligan hette tidigare Allsvenskan, vilket numera är namnet på serien under Elitserien.

Sedan 2020 heter Elitserien ”egentligen” BAUHAUS-ligan.

Lista över SM-guld i speedway

ÅrLag
2020Masarna (artikel)
2019Smederna
2018Smederna
2017Smederna
2016Rospiggarna
2015Elit Vetlanda
2014Elit Vetlanda
2013Piraterna
2012Elit Vetlanda
2011Piraterna
2010Elit Vetlanda
2009Lejonen
2008Lejonen
2007Dackarna
2006Elit Vetlanda
2005Västervik
2004VMS Elit
2003Kaparna
2002Rospiggarna
2001Rospiggarna
2000Masarna
1999Valsarna
1998Valsarna
1997Rospiggarna
1996Örnarna
1995Rospiggarna
1994Örnarna
1993Örnarna
1992Örnarna
1991Indianerna
1990Indianerna
1989Stockholm United
1988Bysarna
1987Vetlanda Motorsällskap
1986Vetlanda Motorsällskap
1985Getingarna
1984Kaparna
1983Getingarna
1982Getingarna
1981Getingarna
1980Getingarna
1979Getingarna
1978Getingarna
1977Smederna
1976Njudungarna
1975Bysarna
1974Getingarna
1973Smederna
1972Bysarna
1971Bysarna
1970Kaparna
1969Getingarna
1968Kaparna
1967Getingarna
1966Getingarna
1965Getingarna
1964Getingarna
1963Getingarna
1962Dackarna
1961Vargarna
1960Vargarna
1959Dackarna
1958Dackarna
1957Dackarna
1956Monarkerna
1955Monarkerna
1954Vargarna
1953Vargarna
1952Getingarna
1951Vargarna
1950Filbyterna
1949Vargarna
1948Filbyterna

Vanliga frågor

🏆 Vilket lag vann?

Masarna besegrade Indianerna i finalen. Läs mer om det här. På förhand vad Lejonen favorittippade före Vetlanda och Indianerna. 2019 års mästare Smederna var fjärdehandsfavorit, men drog sig ur innan säsongen 2020 började.

📺 Vilken TV-kanal sänder Elitserien?

C More har valt att storsatsa på speedway och sänder alla matcher i C More Play eller på Sportkanalen. Speedway GP sänds i V Sport Extra och på Viaplay.

🏁 Vilka spelbolag har odds på Elitserien?

Både LeoVegas » och NordicBet » erbjuder odds på svenska Elitserien. Oddsen släpps kring lunchtid samma dag som matcherna. NordicBet har odds även på polska ligan, samt på bland annat förarpoäng i Elitserien. Bli medlem hos NordicBet här och få 100 kr i välkomstbonus »

🗓️ När kördes Elitserien i speedway i år?

Årets grundserie pågick från 11 augusti till 15 september, därefter följde slutspel. Grundserien var en enkelserie plus en derbyomgång. Följ utvecklingen inför nästa säsong i nyhetsbrevet här på speedwaygp.se.

✅ Var kan jag få reda på mer om serien?

EES är den centrala organisationen för Elitserien och lagen. Vill du ha mer info om ligan och lagen, samt få nyheter om Speedway GP kan du följa vårt nyhetsbrev här på speedwaygp.se. Nyhetsbrevet är helt gratis och du kan avprenumerera när som helst om du skulle vilja det. Välkommen!

Gillar du också speedway?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev! Du får nyheter inför säsongen och inför varje GP-deltävling.

Här hittar du information om hur du spelar på speedway.

Betsafe bonus
cmore sport 2021